جدیدترین لباس های مجلسی و عروسی زنانه

لباس عروس 7
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس عروس 6
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی 7
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی 6
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی 5
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی 4
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی 3
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی 2
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس عروس5
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس عروس4
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس مجلسی1
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
اصول مهم درباره انتخاب لباس عروس
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩۱
 

شاید برای خیلی از عروس‌خانم‌ها هیچ چیزی لذت‌بخش‌تر از پوشیدن لباس‌های عروس پفی، پرنسسی و براق که در جنس‌های حریر و تور می‌درخشند، نباشد. ولی طراحان لباس عروس معتقدند اصول مهمی در انتخاب لباس عروس وجود دارد که رعایت آنها از شکل و جنس لباسی که عروس‌ها می‌پوشند، مهم‌تر است. با برخی از این اصول، آشنا شوید:


 
 
تاریخچه رنگ سفید لباس عروس!
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩۱
 

  پیراهن سفید عروس، یادگاری از عصر ویکتوریایی

 

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید، به دوران ملکه ویکتوریا برمی‌گردد...


 
 
رنگ لباس عروس در میان اقوام مختلف جهان
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩۱
 

ازدواج در لباس سفید یعنی بسیار خوب و صحیح انتخاب کرده‌اید، ازدواج در رنگ خاکستری یعنی به راه دوری خواهید رفت، ازدواج در رنگ آبی، یعنی شما همواره خالص، پابرجا و راستگو خواهید بود، ازدواج در رنگ سبز...

رنگی به زیبایی عروسرنگ سفید نمادی از پاکی و عفت و نشانه ای از قلب سالم و دست نخورده ای است که به همسرش تقدیم می شوددر کنار تولد و مراسم تدفین، ازدواج یکی از سه موقعیت مهم و عظیم در زندگی هر شخص است و تنها موردی است که شخص در تعیین چگونگی و عظمت و شکوه برگزاری آن نقش اصلی را برعهده دارد. این روز برای عروس از اهمیت بسزایی برخوردار است. روز بزرگ زندگی اوست. روزی که با لباس سفید ورود به زندگی جدیدی آغاز می شود. ورود به زندگی که آرزو می شود با همین رنگ سفید به پایان برسد.

پیراهن سفید عروسی در قرون وسطی، ازدواج بیشتر از پیوند میان دو نفر معنا داشت و در بسیاری موارد حتی اتحاد و پیوند بین دو خانواده، دو تجارت و حرفه و همچنین اتحاد بین دو کشور به شمار می آمد. بنابراین عروس باید به شکلی لباس می پوشید که به بهترین شکل معرف خانواده خود باشد. لباس او تنها معرف شخص او نبود. در آن زمان ازدواج های سلطنتی دارای اهمیت سیاسی بسیاری بود و برای ایجاد اتحاد و پیمانی محکم بین دو کشور انجام می شد. بنابراین لازم بود تا عروس جوان، عالی و باشکوه به نظر برسد تا اعتبار و حیثیت کشور خود را تقویت کند و با نشان دادن ثروت و توانگری ملت خود، بر کشور داماد تاثیر بگذارد. خانواده های سلطنتی و ثروتمند از عالی ترین پارچه هایی که ممکن بود، استفاده می کردند و گران ترین پارچه ها از قبیل مخمل، ابریشم، حریر گلدار، خز و پارچه های بافته شده از نخ طلا و نقره را به کار می بردند. در دوران باستان نیز عروس ها برای نشان دادن شادی خود، از رنگ های شاد و روشن برای لباس عروس استفاده می کردند و رنگ سفید خاص لباس عروس آنها نبود. رنگ سفید مدتی است که به عنوان رنگی مرسوم و رایج برای پیراهن عروس پذیرفته شده است، در حالی که در گذشته پیراهن عروس همیشه به رنگ سفید نبوده است. رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید، به دورانملکه ویکتوریا برمی گردد. پیش از آن عروس ها بسته به موقعیت اجتماعی خود، انواع متنوعی از رنگ ها و مواد را برای لباس عروس انتخاب می کردند. در آن روزگار رنگ سفید نشانه پاکی و عفت نبود، بلکه چنین معنی را در رنگ آبی جستجو می کردند. به همین دلیل بود که در گذشته بسیاری از زنان رنگ آبی را به عنوان لباس عروسی خود انتخاب می کردند. از طرفی رنگ سفید به معنای ثروت و توانگری نیز تلقی می شد.ازدواج ملکه ویکتوریا با پسر عموی خود شاهزاده آلبرت در سال 1840، بیشترین تاثیر را بر مراسم عروسی گذاشت. در آن زمان رنگ سفید، رنگ مرسوم برای مراسم سوگواری سلطنتی بود و اگرچه همیشه به این عنوان استفاده نمی شد، اما به عنوان رنگی مناسب برای مراسم عروسی شاهانه هم محسوب نمی شد، ولی ملکه ویکتوریا با ازدواج در لباس سفید، چرخ ها را به حرکت درآورد. در کتابی مربوط به بانوان، در سال 1849 این جمله چاپ شد: «براساس رسم و سنت و عرف، از چندین سال قبل رنگ سفید به عنوان مناسب ترین رنگ برای لباس عروسی انتخاب شده است. این رنگ نمادی از پاکی و خلوص و عفت دخترانه است و نشانه ای از قلب سالم و دست نخورده ای است که به همسر آینده خود تقدیم می کند.» درباره انتخاب رنگ لباس عروس روایت ها مختلف است. یکی از این روایت ها از این قرار است: «ازدواج در لباس سفید یعنی بسیار خوب و صحیح انتخاب کرده اید، ازدواج در رنگ خاکستری یعنی به راه دوری خواهید رفت، ازدواج در رنگ آبی، یعنی شما همواره خالص، پابرجا و راستگو خواهید بود، ازدواج در رنگ سبز یعنی شما از دیده شدن خجالت می کشید. ازدواج در رنگ زرد، یعنی شما از مرد خود خجالت می کشید. ازدواج در رنگ قهوه ای یعنی شما در خارج شهر زندگی خواهید کرد و ازدواج در رنگ صورتی یعنی روح شما غرق خواهد شد.»

تاثیر جنگ جهانی بر لباس عروسمدها و مدل های لباس در دوره ادوارد هفتم بود که روز به روز تحمیلی تر و پرخرج تر می شد، با آغاز جنگ جهانی اول این روند متوقف شد و سبک لباس ها ساده تر شد. پس از جنگ جهانی اول، یک دوره پررونق و مرفه آغاز شد و این موضوع در لباس های عروسی هم منعکس شد. لباس های بلند سفید عروسی رسمی، مجددا رایج شد و به مد بازگشت. رنگ مایل به سفید مانند کرم، زرد بسیار کم رنگ و عاجی رنگ، همگی به عنوان رنگ لباس عروس قابل قبول بود، در حالی که رنگ های روشنی از قبیل آبی، سبز یا صورتی کمتر استفاده می شد. ازدواج در لباس سیاه رنگ، نشانه بدبختی و بخت بد محسوب می شد.ایران در گذشته یک کشور قومی و قبیله ای بوده است؛ از این رو هر قوم براساس باورها، سنت ها و وضعیت اقلیمی خود رنگ لباس عروس را انتخاب می کرده است.کم کم با انعکاس تغییر نقش زنان در جامعه، دامن لباس ها کوتاه تر شد، کوکو شانل نیروی قدرتمندی در تغییر مد زنان بود و نخستین کسی بود که در دهه 1920 رسما لباس عروسی کوتاه را معرفی کرد. این لباس، پیراهن سفیدی تا زانو بود با یک دنباله بلند. این رنگ سفید سیمانی به عنوان رنگ جهانی و همگانی لباس عروس مورد توجه قرار گرفت.

رنگ لباس در میان اقوام آسیاییژاپنی ها در مراسم ازدواجشان لباس سنتی خود «کیمونو» را به تن می کنند. کیمونو پارچه ای ابریشمی است که در اندازه 13 متر و در 8 قطعه بریده می شود. لباس کیمونو زنانه توسط شال های پهن ابریشمی مهار می گردد. کیمونو مشکی برای داماد و کیمونو سفید برای عروس استفاده می شود، زیرا رنگ سفید در فرهنگ این کشور نشانه آغاز یک سفر است.در هند همه چیز حال و هوای دیگری دارد. رنگ لباس عروس قرمز است. قرمز در فرهنگ و سنت هندوستان نشان از مبارکی و خوش یمنی دارد. در هند به لباس عروسی «Shadi Sari» گفته می شود. «Shadi» در زبان هندی به معنای «مراسم عروسی» است و ساری همان لباس معمول زنان هندی است. ساری پارچه ای معمولا ابریشمی است که روی آن جواهر، سنگ یا کریستال دوزی می شود و دورکمر بسته می شود و اضافه آن از پشت روی شانه قرار می گیرد. بلندی این پارچه پنج متر و نود سانتی متر است که چهارده مرتبه دور کمر، بدون استفاده از دکمه پیچیده می شود. در هندوستان به علت تعدد فرقه و مذاهب، آیین های عروسی کاملا متفاوت هستند و اما در مذهب هندو که بیشترین طرفدار را دارد از لباس قرمز برای عروس استفاده می کنند.

لباس عروس در ایرانآتوسا مظفری، طراح پارچه و لباس در مورد رنگ لباس عروس در ایران چنین می گوید: «ایران در گذشته یک کشور قومی قبیله ای بوده است و از این رو هر قوم براساس باورها، سنت ها و وضعیت اقلیمی خود رنگ لباس عروس را انتخاب می کرده است. به عنوان مثال لباس عروس ترکمن ها قرمز بوده و هنوز هم گمان می کنم از این رنگ برای مراسم ازدواج استفاده می کنند. لباس عروس زنان زرتشتی سبز بوده است. همچنین رنگ لباس عروس در دوره هخامنشیان بسته به طبقه اجتماعی فرد بوده است.»شیرین بزرگ مهر، عضو هیات علمی دانشگاه هنر و مترجم کتاب تاریخ لباس (نوشته: روت ترنرویل کاکس) می گوید: «اساسا در مورد رنگ غالب لباس عروس و ویژگی های آن اطلاعاتی در دست نیست. حتی از دوران قاجار هم چیزی به دست نیامده است. فرض بر این است که زنان روستایی، عموما در مراسم ازدواجشان لباس های مرسوم و به اصطلاح «محلی» به تن می کرده اند و در شهرها بخصوص تهران، لباس ها از اروپا به دربار ایران راه پیدا کرده است و بعد استفاده از آن بین مردم متداول شد. کلا لباس عروس سفید به شکل و شمایل امروز آن از غرب وارد ایران شده است.» وی همچنین به لباس عروس مادربزرگ خود اشاره می کند و می گوید: «لباس مادر بزرگ من متعلق به قرن نوزده و اوایل قرن بیستم است از تافته سفید و خام تهیه شده و دارای بالا تنه تنگ، یقه بزرگ و دامن پف دار و توری سفید است. در طراحی کفش های او از ساتن سفید مروارید دوزی استفاده شده است و این مشخصات یک لباس کاملا غربی است. لباس عروسی او بسیار کوچک است، زیرا در زمان ازدواج او 9 سال بیشتر نداشته و به دلیل سنگین بودن لباس و چراغ هایی که روی موها و تورش کار گذاشته بودند و مدام خاموش و روشن می شده، مادربزرگم شب عروسی از شدت خستگی خوابش می برد.» در ادامه باید گفت طبق اطلاعات موجود لباس عروس در ایران به شیوه کاملا غربی طراحی شده که این شیوه تا امروز نیز ادامه دارد.

 


 
 
 
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ٤:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس عروس 3
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۳:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس عروس 2
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ،۱۳٩۱
 


 
 
لباس عروس 1
نویسنده : مریم دربندسری - ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ،۱۳٩۱